Co robić przed, a co po treningu.

Obserwując co niektórzy robią po, a co przed treningiem oraz odpowiadając cyklicznie na takie pytania, poniżej kilka informacji na ten temat. W jak najprostszy sposób, przedstawię dlaczego, niektóre z ćwiczeń nadają się na robienie ich przed, a niektóre po treningu. Pod terminem „trening” nie określam tylko i wyłącznie grupowego treningu CrossFit. Dotyczy to również, na przykład treningu na typowej siłowni.

Często jest tak, że do zajęć zostało trochę czasu i bezczynnie czekamy, a moglibyśmy go dobrze wykorzystać. Czasem natomiast jest tak, że po treningu chcielibyśmy jeszcze coś zrobić. Czy siła w tym przypadku to będzie dobry pomysł ? Odpowiedzi poniżej.

PRZED TRENINGIEM

  1. Mobility – mobility w wąskim rozumieniu, czyli rozciąganie wyłącznie stawów (zwiększanie zakresu ruchu) oraz masowanie (piłka, roller)
  2. Rozciąganie – przed treningiem nie rozciągamy mięśni statycznie, co doprowadza do ich osłabienia. Przed treningiem możemy rozciągać je wyłącznie dynamicznie.
  3. Siła – jeśli jest jakiś moment na wykonanie ćwiczeń siłowych (mała liczba powtórzeń w serii) to jest to czas przed treningiem. Po treningu nic z siły nam nie przyjdzie, ponieważ nasze ciało dało już z siebie wszystko i nie jest przygotowane na duże obciążenia. Treningiem siłowym po zajęciach jedynie je osłabimy oraz zmusimy do czerpania energii z mięśni, a ich palić przecież nie chcemy.
  4. Skakanka – jeśli przed zajęciami chcemy coś poćwiczyć, to nie powinno to być chodzenie na rękach czy RMU, ale właśnie skakanka, czyli DU`s. Umiesz DU`s ? To może czas na Tripple Unders 😉

PO TRENINGU

  1. Mobility – po treningu możemy robić mobility w szerokim rozumieniu, od rozciągania, po masowanie i wszystko co w skład mobility wchodzi.
  2. Rozciąganie – rozciąganie mięśni po treningu nie jest zalecane, ale konieczne.
  3. Ćwiczenia gimnastyczne – czas po treningu jest najlepszym, na wykonywanie wszelkich ćwiczeń gimnastycznych i doskonalenie w nich swojej techniki. Mięśnie oraz przede wszystkim stawy, są maksymalnie dogrzane, więc jeśli chcecie zrobić swojego pierwszego RMU, to jest właśnie ten moment.
  4. Cardio – czas na cardio to czas po treningu. Jeśli chcemy spalić tkankę tłuszczową, to jest to czas w którym procentowa wartość czerpania energii z tkanki tłuszczowej będzie największa. Nie przekraczajmy jednak 60 minut cardio.

Jak widzicie nie jest to takie trudne, przed treningiem nie robimy cardio tylko siłę i nie rozciągamy mięśni tylko stawy, natomiast po treningu nie robimy siły tylko cardio oraz korzystamy z pełnych możliwości mobility.  Jeśli macie jakieś pytania, jestem do Waszej dyspozycji.

 

Przydatne linki:

Czym jest Mobility ?

Trening siłowy Jim Wendler 5/3/1

CrossFit Endurance – metodologia treningu

Zapraszam do zapisywania się do newslettera (link), w którym nie częściej niż raz na tydzień, wysyłam najnowsze wpisy oraz promocje, kody zniżkowe i akcję dla czytelników bloga. 

Wyjątkowy Newsletter

Wysyłam go kilka razy do roku.

Kolejny będzie w styczniu!